Kako da sami izolujete pregradni zid, kosi krov ili potkrovlje
Objavljeno:
7.7.2016
Izolacija je jedan od najbitnijih elemenata na svakom objektu, a mi vam otkrivamo uputstvo kako potpuno sami možete izolovati sve ključne delove kuće, stana ili poslovnog prostora.
Kamena vuna sprečava širenje buke. Zahvaljujući svojoj otvorenoj vlaknastoj strukturi, ona upija zvuk i time pruža optimalnu zvučnu zaštitu između prostorija. Dobro izolovani zidovi mogu smanjiti buku za više od 50 dB. Poređenja radi, zid bez izolacije smanjuje buku svega 30 dB. Ovo predstavlja veliku razliku pošto ljudsko uho razliku od 10 db oseća kao dvostruko glasniji zvuk. ROCKWOOL kamena vuna veoma efikasno upija buku i tako podiže udobnost i kvalitet života, kako kod kuće, tako i na poslu.
Ugradnjom kamene vune na pregradne zidove sprečava se širenje buke. Zahvaljujući isprepletenoj vlaknastoj strukturi, kamena vuna upija zvuk i time pruža optimalnu zvučnu zaštitu između prostorija. Za takvu namenu preporučujemo Airrock HD ili Airrock LD ploče od 8 cm. Bolja zvučna izolacija ne samo da osigurava mirniji život onima koji imaju bučne komšije, već nam dopušta da se slobodnije izražavamo, na primer, u muzičkom smislu, ili nekim drugim, radosnim, ali i bučnim aktivnostima.
Smetaju vam bučne komšije? Iz susedne sobe dopire nepodnošljiva buka? Evo kako sami možete rešiti problem ROCKWOOL kamenom vunom.
1. Odredite konačnu debljinu zida, te na podu označite gde želite postaviti 'U' nosače, vodeći pritom računa da ostavite 1 cm razdaljine između zida i metalne konstrukcije koju ćete kasnije postaviti. Koristeći visak napravite jednake oznake na plafonu. Vrlo je važno da se oznake na podu i plafonu savršeno podudaraju, kako bi metalna konstrukcija, ali i celi zid bili vertikalni.
2. Dvostruko lepljivu traku postavite na pod, plafon, kao i na bočne zidove. Na tu traku na pod i plafon postavite 'U' nosače koristeći visak kako bi odredili savršeno poklapanje. Nosače mehanički pričvrstite koristeći šrafove i bušilicu. Prilikom pričvršćivanja obratite pažnju na mesto bušenja kako ne biste oštetili već postojeće instalacije.
3. Postavite profile na lepljivu traku na bočnim zidovima. Šrafovima učvrstite metalni okvir koristeći šrafove i bušilicu.
4. Izmerite širinu izolacione ploče kamene vune. Ta će širina biti mera za rastojanje vertikalnih elemenata metalne konstrukcije (na primer: svakih 60 cm).
5. Metalne 'C' profile postavite na tačno izmerene razdaljine pazeći pritom da su potpuno vertikalni u odnosu na profile na podu i plafonu. Profile pričvrstite šrafovima.
6. Ploče kamene vune postavite u prostor između vertikalnih vođica. Koristeći minimalnu silu ploče kamene vune umetnite u otvor 'U' nosača. Ploče se postavljaju odozdo prema gore. U preostali prostor do plafona umetnite ploču koju ste izrezali na tačnu meru.
7. Učvrstite gipsano-kartonske ploče na metalnu konstrukciju koristeći pritom šrafove i odvrtač.
8. Spojeve gipsano-kartonskih ploča prekrijte trakom. Specijalnom masom pređite te spojeve u širini dve trake. Nakon sušenja, možete obojiti zidove koristeći valjak.
2. Izolacija kosog krova između greda kamenom vunom
Izolacija između greda je tradicionalni način ugradnje toplotne izolacije. Ovakav način izolacije posebno je efikasan u porodičnim kućama u kojima se najveći deo toplotne energije gubi upravo kroz loše izolovani krov, a potkrovlje se koristi za stanovanje. Zvučna i toplotna izolacija omogućava bolju energetsku efikasnost i prijatniji životni prostor. Ne gubi se dodatni prostor budući da kamenu vunu postavljamo između greda u potkrovlju.
Za kvalitetno izolovanje kosog krova između greda ROCKWOOL, kao jedan od vodećih proizvođača izolacionog materijala i sistema na tržištu, preporučuje Multirock i Airrock LD, ND i HD izolacione ploče odličnih karakteristika za toplotnu, zvučnu i protivpožarnu zaštitu.
1. Koristeći metar izmerite rastojanje između greda. Dobijenim merama dodajte 5-10 mm i označite ih na ploči kamene vune. Prilikom rezanja koristite rukavice i testeru dužine oko 15 cm.
2. Ugurajte izrezane ploče kamene vune u prostor između greda. Ploče kamene vune treba da budu iste debljine kao i grede (naprimer 12 cm).
3. Drvene letvice pričvrstite vertikalno na grede, koristeći pritom šrafove i odvrtač.
4. Između drvenih letvica postavite drugi sloj kamene vune, vertikalno u odnosu na prvi. Ukoliko je potrebno, pričvrstite ploče kamene vune na drvene letvice.
5. Plastičnom folijom prekrijte kamenu vunu koristeći spajalicu. Ova folija štiti od vlage.
6. Učvrstite gipsano-kartonske ploče koristeći pritom šrafove i odvrtač.
7. Postavite traku na spojeve gipsanih ploča. Specijalnom masom pređite spojeve u širini dve trake. Nakon sušenja, možete obojiti zidove koristeći valjak.
Izolacijom poda u potkrovlju koje nije za stanovanje, gubici toplotne energije kroz krov su minimalni. Ovakva je izolacija posebno efikasna u porodičnim kućama s loše izolovanim krovom. Na taj se način postižu velike uštede prilikom grejanja i hlađenja. Pogodna je i za višespratnice, jer se postiže bolja toplotna izolacija zadnjih spratova. Kako biste postigli optimalnu toplotnu zaštitu, treba koristiti izolaciju debljine najmanje 12 cm.
1. Pre svega potrebno je temeljno očistiti pod u potkrovlju.
2. Odredite stazu po kojoj ćete ubuduće hodati (na primer: do otvora na krovu). Na ovu stazu će se postavljati ploče kamene vune sa dve gustine (na primer: ROCKWOOL Monrock MAX E, Durock, Hardrock II).
3. Koristeći lepljivu traku pričvrstite polietilensku traku na površinu poda po kojoj želiteda hodate.
4. Na pod izvan određene staze postavite materijal manje gustine (na primer: ROCKWOOL Multirock ili Airrock LD). S obzirom da je kamena vuna manje gustine, nije namenjena za hodanje.
5. Na stazu za hodanje iznad polietilenske trake postavite ploče kamene vune sa dve gustine (na primer: ROCKWOOL Monrock MAX E, Durock ili Hardrock II) pazeći pritom da budu jednake debljine kao i kamena vuna na ostalom prostoru.
Ideje za uređenje dvorišta, uz puno kreativnosti i malo veštine, put su do neverovatne transformacije vašeg vrta u prostor u kom ćete uživati u toplim letnjim danima. Ovo su najnovije ideje za uređenje i dekoraciju, koje su postale hit među ljubiteljima uradi sam izazova.
Magija restauracije starog i dotrajalog nameštaja čini ne samo da u svoj dom unesemo duh prošlih vremena, nego i da uživamo u neobičnim komadima nameštaja. Bilo da su to starinske fotelje, dvosedi, trosedi ili stolovi, uz pažljivo odabrane boje za drvo i dodatne elemente, svaki dotrajali komad nameštaja može da zasija.
Tokom lepšeg dela godine, uz odgovarajući outdoor nameštaj terasa i dvorište postaju značajan produžetak doma. Marfijev bar možete lako napraviti od drvenih daski, a veoma je praktičan i funkcionalan.
Otkrivamo koji su najnoviji trendovi za aranžiranje cveća u 2023.godini, po mišljenju vodećih stručnjaka, dizajnera i relevantnih institucija. Sledeći njihove savete, sigurno nećete pogrešiti u izboru boja i vrste cveća za kreiranje cvetnog buketa.
Bliži se Uskrs. Pravo je vreme da se pripremite za farbanje jaja. Predlažemo vam jednostavne i izuzetno kreativne načine da ove godine od uskršnjih jaja napravite prava remek dela, kojima ćete izmamiti uzdahe ukućana i gostiju.
Dan zaljubljenih je odličan povod, ali to može biti i bilo koji drugi dan u godini, kada poželite da provedete romantične trenutke sa voljenom osobom, u miru svog doma. U 5 jednostavnih koraka, napravite savršenu romantičnu atmosferu i prepustite se uživanju.
Tražite inspiraciju za novogodišnju dekoraciju doma i praznične trpeze? Ove godine isprobajte kombinaciju sa kojom nema greške. Raskošno, elegantno, prefinjeno, luksuzno i nezaboravno u dve boje: crna i zlatna!
Približava se ono najsvečanije doba godine, period praznika, kada ćemo svoje najmilije zasuti poklonima i pažnjom. Da bi njihova radost bila još veća, iznenadite ih poklonima koje ćete upakovati na poseban način.
Energetska efikasnost dobra je za našu životnu sredinu, ali i budžet. Za razliku od štednje, ne podrazumeva odricanje, već manju potrošnju energije. Otkrivamo vam 5 efektivnih načina kako da sitnim promenama smanjite potrošnju električne energije u vašem domaćinstvu i ne brinete o poskupljenju i računima za struju.
Da bi se napravio baštenski nameštaj ili nameštaj za enterijer od drvenih paleta, ne mora da se bude iskusan majstor. Dovoljan je osnovni alat i znanje, materijal sa stovarišta i dobra ideja. Mi smo odabrali nekoliko predloga za vas.