Ako ste poput većine, onda sigurno i vi imate gomilu starih porodičnih fotografija koja leži zaboravljena u kutiji u mračnom uglu ormara ili pak razbacana stoji u fioci koju godinama niste otvorili. Koliko ste puta sebi rekli da ćete ih konačno pregledati i organizovati, ali nikako, ili se čak upustili u taj poduhvat pa vas je manjak slobodnog vremena omeo u tome?
U okviru serijala tekstova "30 stvari za koje do sada niste imali vremena" svakoga dana objavljujemo po jednu ideju kako da kvalitetno ispunite život u kućnoj izolaciji. Ako tragate za novim idejama, obavezno pročitajte i tekst:
Sada ja pravo vreme da zasučete rukave, jer ovaj (zapravo ne toliko težak) zadatak doneće vam satisfakciju na toliko načina, da ćete nam sigurno zahvaliti na ideji. Pored toga što ćete osloboditi poneku fioku i dobiti više slobodnog prostora, osećaj da ste uneli malo reda u dom doprineće smanjenju stresa – a to nam je svima sada potrebno.
A ako pozovete i članove porodice, što vam toplo preporučujemo, garantovano ćete u čitav proces uneti i više emocija i smeha. Pogledajte zajedno stare fotografije i podelite sa vašim najbližima sećanja na drage ljude i mesta, dogodovštine iz mladosti, priče sa putovanja. Podsetite vašu decu na pretke, ko su bili, kako su živeli. Ne sumnjamo da će moda iz prošlih vremena, kao i natapirane frizure izmamiti osmehe kod vaših najmlađih, ni da će pogled na prve fotografije vaše dece kod vas probuditi osećaj zahvalnosti, ponosa i ljubavi.
Stare papirne fotografije propadaju tokom vremena ako se ne čuvaju na pravi način, boje blede, papir se cepa i gužva ako stoje nabacane. Zato je neophodno sve te dragocene uspomene što bolje sačuvati.
Oslobodite veći sto ili pod i postavite čisto platno na površinu na kojoj ćete sortirati slike. Idealno bi bilo da koristite pamučne rukavice jer bez obzira na to što ste oprali ruke, koža sadrži prirodna ulja koja se mogu preneti na papir.
Izvadite slike i počnite da ih grupišete po nekom od sledećih sistema:
• Tematski – grupišite fotografije sa određenog događaja, putovanja, slavlja, rođendana…
• Napravite album posvećen jednoj osobi, partneru, deci ili vama kao paru
• Izdvojte slike iz jedne godine ili decenije
• Podelite slike po porodicama – razdvojte fotografije rodbine sa očeve i majčine strane
• Izdvojte najstarije, crno-bele fotografije predaka
Koji god sistem da primenite, fotografije u albume ređajte hronološki.
Sortirane fotografije možete poređati u kupovne albume ili kutije za arhiviranje koje ne sadrže kiseline koje mogu oštetiti fotografije.
A ako želite da ostavite lični pečat, albume možete napraviti i sami. Pravila ne postoje, korice ukrasite u stilu koji vam se dopada ili u zavisnosti od teme po kojoj ste razvrstali slike, a u unutrašnjosti albuma možete sačuvati i druge uspomene poput ulaznica u muzej ili bioskop, računa iz restorana, avionskih karti, razglednica i drugih sitnica koje vas podsećaju na određen događaj, putovanje ili period života.
Evo nekoliko saveta gde bi trebalo, a gde ne da odložite albume i kutije sa slikama:
► Fotografije stavite na police, u vitrine, u ormar, u krevet. Ta mesta su deo životnog prostora u kojem se kontroliše klima.
► Temperatura od 23 stepena Celzijusa i niska vlažnost vazduha su idealni uslovi za čuvanje fotografija.
► Izbegavajte prostorije kao što su podrum, tavan, garaža i slična mesta gde ima vlage ili temperatura znatno varira u zavisnosti od doba godine.
► Nemojte držati fotografije u blizini grejnih tela ili ispod klima uređaja.
► Izbegavajte da držite albume na podu, npr. ispod kreveta.
Najdraže fotografije izložite na vidno mesto gde će vam svaki dan izmamiti osmeh. Dajemo vam nekoliko kreativnih predloga kako da izložite slike vaših najmilijih u galeriji ispod, a na sledećem linku možete otkriti i kako da okačite porodične fotografije na zid poput profesionalca.
Tagovi: