PRIJAVA ZA NEWSLETTER:

Prozračna toplina modernog stana u srcu Beograda (PLAN)

  • Objavljeno:
  • 20.11.2024

Primenom posebnih dizajnerskih tehnika i unapređenjem sistema osvetljenja, stvoren je prozračan i prostran enterijer stana bez ulaganja u dodatne kvadrate. Paleta boja od senfa do čokolade rezultirala je elegantnom i toplom atmosferom.

 

Životni prostor za porodicu sa više dece prostire se na drugom spratu male klupske kuće i dizajniran je za iznajmljivanje. Stan je nabavljen samo sa standardnom opremom, uključujući grejanje, podove, vrata, sanitarni čvor i pločice na belim zidovima. Zahtev klijenta prema studiu INMONI Design i arhitekti Titovu je bio, da se dobije osećaj prostranosti, unapredi sistem osvetljenja i prostor opremi funkcionalnim i modernim nameštajem, oslanjajući se na lokalno tržište.

 

 

Dizajnerska fotelja Hoyo i drugi nameštaj nabavljeni su na lokalnom tržištu.

 

 

Zahvaljujući arhitekti zgrade (g. Branku Stanojeviću), funkcionalna podela prostora je profesionalno definisana. Centralna tačka u ovom stanu je otvoreni prostor, funkcionalno formiran od dnevnog boravka, trpezarije i kuhinje i dizajnerski naglašen kompaktnim kuhinjskim ostrvom, prostranim trpezarijskim stolom za 6-8 osoba i udobnim prostora za druženje.

 

 

 

DIZAJNERSKE TEHNIKE STVARAJU OSEĆAJ PROZRAČNOSTI

 

Jedinstveni dekorativni element kroz ceo enterijer je rešetkasti "pojas" koji počinje u trpezariji i nastavlja se ritmično, smanjujući vizuelnu visinu ormara i maskirajući niše za zavese.

 

 

"Da bismo gornjem delu kuhinje i ormara dali lakši osećaj, koristili smo rebrasto staklo, koje dopunjava rešetke svojom vertikalnom teksturom", kaže arhitekta Titov.

 

 

U poređenju sa prostranim zajedničkim prostorom, spavaće sobe su kompaktne. Da bi se održao osećaj otvorenosti, odabrani su ormani sa providnim frontovima i tamnim zadnjim panelima, dok je većina nameštaja podignuta od poda koristeći nosače ili elegantne noge.

 

 

 

VIZUELNI TRIKOVI ZA POVEĆANJE PROSTORA

 

Boje zidova u ovim sobama su namerno tamnije nego u glavnom prostoru, jer tamne površine deluju udaljenije od svetlih. Ovo stvara nesmetan prelaz između svetlijih i tamnijih područja bez primetnog smanjenja prostora.

Ove dizajnerske tehnike maksimiziraju osećaj prozračnosti i prostranosti u malim sobama, dok nude elegantan način da se poveća percipirana površina bez ulaganja u dodatne kvadratne metraže.

Dečje spavaće sobe, iako kompaktne, potpuno su opremljene svim osnovnim predmetima: svaka soba ima radni prostor, stolicu za tete-a-tete razgovore i ogledalo.

 

 

Aktuelne nijanse boja burbona i crvene uključene su u vidu stolice za rad i dizajnerskog stočića Borli.

 

 

PALETA BOJA OD SENFA DO ČOKOLADE EVOCIRA TOPLINU

 

Osnovna paleta boja sastoji se od senfa i humus tonova, evocirajući toplu, domaću atmosferu, dok se usklađuje sa bogatom bojom parketa.

"Da bismo stvorili vizuelnu raznolikost, naizmenično smo koristili drvo u kontrastnim nijansama kafe i burbona i uključili aktuelne nijanse plave, zelene i crvene u različitim intenzitetima" objašnjava arhitekta.

 

 

Najkompaktnija soba je namenjena za rad na daljinu i može se koristiti i kao spavaća soba za goste. Predložili smo hladniju nijansu žalfije za ovaj prostor, stvarajući vizuelnu pauzu od topline ostatka stana, nudeći osvežavajući kontrast", objašnjava arhitekta.

 

 

 


 

POGLEDAJTE I 

Magična rasveta i umetnički enterijer.

Električan stil salonskog stana.

 


 

 

Posebna pažnja je posvećena postavljanju osvetljenja. Koncept za ovaj projekat bio je da se pokaže da je stropno osvetljenje, bez obzira na jačinu, nedovoljno za otkrivanje tekstura enterijera. Zbog toga su koriščene različite viseće, skrivene, zidne i podne svetiljke, koje se međusobno dopunjuju u obliku i materijalu, dodatno ujedinjujući različite prostore u koherentnu celinu.

  

Tekst: Redakcija Kuće stil

Dizajn enterijera: Ilia Titov, INMONI Design @inmonidesign

Fotografije: Ilya Ivanov @photoivanov