U toku renoviranja Planetarijumske sale posebno se vodilo računa o tome da se sačuvaju autentični crteži panorame Beograda nastali pre više od 50 godina, koji okružuju jedinstveni svod prečnika osam metara.
"Zahvaljujemo se Roma Company na inicijativi i pruženoj pomoći na održavanju i ulepšavanju našeg objekta, koji se nalazi u veoma teškom stanju i ove godine obeležava 50 godina postojanja. Želimo da pozovemo i ostale kompanije na saradnju kako bi se sanirao spoljašnji deo objekta, a Beogradski planetarijum će uvek biti pouzdan partner i pravo mesto za projekte od javnog interesa", izjavio je Branko Simonović, astrolog u Astronomskom društvu Ruđer Bošković.
Branko Simonović, astrolog
Beogradski planetarijum je jedan od dva planetarijuma u Srbiji, koji je nezvanično počeo sa radom 1969. a zvanično 1970. godine. Nalazi se u sastavu Astronomskog društva Ruđer Bošković, jednog od najstarijih astronomskih društava u Evropi i najstarije na Balkanu. Smešten je u posebno prilagođenom orijentalnom amamu iz 19. veka u Donjem gradu Beogradske tvrđave.
Instrument planetarijuma, mali Cajsov planetarijum ZKP-1 (Zeiss Kleine Planetarium-1)
"Položaj objekta u blizini reke, podzemne vode ali i vreme, uticali su na to da se objekat nalazi u veoma lošem stanju. Za kratko vreme smo organizovali renoviranje planetarijumske sale i donirali novi projektor za planetarijumske projekcije, kako bi učinili prostor prijatnijim za veliki broj posetioca, ali i turista. Nadam se da će ovaj naš mali doprinos pomoći da podstaknemo i druge kompanije da pomognu kako bi se sredila i spoljašnost objekta, jer Beogradski planetarijum to svakako zaslužuje", izjavila je Jelena Anđelković, menadžer za komunikacije u Roma Company.
Jelena Anđelković, Roma Company
Foto: Promo
Tagovi: