Kao neodvojivi deo prirode, prizemna porodična kuća Laaneotsa House potpuno se uklopila u svoje okruženje. Nenametljiva, prizemne spratnosti, kao da je obmotana oko borove šume, i pažljivo rasprostrta, da ne poremeti prirodan niz ni jednog stabla.
Arhitekte biroa KUU arhitektid iz Estonije projektovali su ovaj porodični dom za koji se sasvim sigurno može reći da je u skladu sa prirodom. Diskretno integrisana u okolinu, bez pretenzije da privuče pažnju, kuća pleni svojom harmonijom i jednostavnošću.
Jednostavna forma prizemne porodične kuće i prirodni materijali, u skladu sa okruženjem, Foto: Tõnu Tunnel
Pravilne, linearne forme, u obliku slova U Laaneotsa House upotrebom materijala, boja i elemenata oblikovanja postiže razigranost fasade i vizuelnu prepoznatljivost. Niz vertikalnih elemenata u ulaznoj zoni, simboličan je nastavak borove šume koja ulazi u kuću. Ulaz u kuću je pod zajedničkom nadstrešnicom koja povezuje stambene i pomoćne prostorije. Odlično rešenje ulaznog dela, pored mesta za parking i ulaza u oba dela kuće, ima i direktan pristup unutrašnjem dvorištu.
Ulazna zona sa nadstrešnicom i mestom za parkiranje, Foto: Tõnu Tunnel
U-forma kuće sastoji se iz dva dela, stambenog u obliku slova L, koji je nadstrešnicom povezan sa tehničkim delom, forme slova I. U stambenom delu smeštene su kuhinja i dnevna soba otvorenog koncepta, kancelarijski deo, dve manje sobe sa zajedničkim kupatilom, master sobu sa kupatilom i garderoberom i prostor za vežbanje. Dnevna zona izlazi na unutrašnje dvorište, dok spavaće sobe imaju svoje, istočno orijentisane terase.
Staklene pregrade brišu granicu između spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora. Enterijer je opremljen modernim nameštajem u sivim ili crnim tonovima,koji naglašava kontinuitet kolorita eksterijera kuće
U celom objektu, u cilju održavanja neprekinutog kontakta sa tlom, izbegnuto je korišćenje pragova i svi podovi su u istom nivou.
Kotinualnost prostora stambene zone, Foto: Tõnu Tunnel
U drugom, pomoćnom, delu objekta nalaze se saune, vešernica i magacinski prostor. Tehničke prostorije skrivene su u podzemnoj etaži.
Sa tri strane zaštićeno objektom, mirno i bez vetra, unutrašnje dvorište je važan deo ove kuće.
Unutrašnje dvorište kao oaza mira, Foto: Tõnu Tunnel
Bazen i unutrašnje dvorište je za sezonu upotpunjeno outdoor nameštajem
Prelazi između tri prirodna elementa - drvene podloge, trave i vode u dvorištu dodatno pojačavaju utisak nepromenjenog prirodnog pejzaža. Stabla bora, zadržana u svom prirodnom rasporedu, izdižu se iznad objekta, čime se on još više integriše u okruženje. Slobodna strana dvorišta otvorena je prema šumi, omogućavajući relaksirajući pogled u udaljeno zelenilo kroz velike staklene površine u svim prostorijama.
Unutrašnje dvorište i vizura prema šumi, Foto: Tõnu Tunnel
Svi korišteni materijali odabrani su tako da prate koncept uklapanja u prirodu. Za spoljnu završnu obradu odabrano je drvo bojeno u crno u kombinaciji sa betonom, a natur beton je zastupljen i u unutrašnjoj obradi zidova.
Neophodni detalji kao što su slavine, cevi za kišnicu, prostori za odlaganje, pažljivo su uklopljeni i sakriveni dekorativnim elementima.
Dekorativno i praktično odlaganje, Foto: Tõnu Tunnel
Ukoliko vam se sviđa ovaj tip kuće, pogledajte i:
Sjajna vikendica za mir i relaksaciju
Mediteranska kuća u sinergiji sa prirodom
PLAN
Tekst: Jelena Tasovac Ranković, Kuća Stil
Architects: KUU arhitektid
Area: 225 m²
Year: 2020
Photographs:Tõnu Tunnel
Lead Architect: Joel Kopli
City: Pringi
Country: Estonia
Tagovi: