Ukoliko je vaš radni i životni prostor toliko mali da imate mesta za samo jednu saksiju ili žardinjeru, i to je dovoljno da napravite pravi kutak iz prirode u svom domu.
Pre svega izaberite posudu u kojoj želite da napravite svoj mali vrt i opredelite se za omiljene biljke. Zatim osmislite dizajn mini bašte i nabavite zemlju za sadnju, ukrasne kamenčiće i detalje kojima ćete ukrasiti svoje delo.
U mini baštama najčešće se koriste razne trave, kaktusi, palme, zimzelene vrste, ukrasne biljke i začinsko bilje. Kaktusima i sukulentima potrebno je više svetlosti i toplote nego drugim vrstama. Veoma lako za održavanje i dekorativno u mini baštama je i začinsko bilje poput origana, majčine dušice, mente... Ne treba se ograničavati na biljke malog rasta, jer izgled bašte zavisi samo od vašeg izbora i mašte. Sve one koje rastu van okvira ili značajno brže od drugih vrsta treba podseći ili počupati.
Baštovanstvo sada postaje sve popularniji hobi, a pošto deluje relaksirajuće, sada je sve popularnije kao antistres terapija. Mini baštu nije tako teško održavati kao što se to na prvi pogled čini. Treba je redovno orezivati i i oblikovati i činiti lako dostupnom. Potrebno vam je samo da imate male makaze za orezivanje, lopaticu i posudu u kojoj planirate da sadite, kao i zemlju i odabrane biljke.
Odabir detalja je samo na vama – ukrasne stazice napravite od kamenčića, klupice ili lampe možete pozajmiti iz dečjih setova za igru, kao i figurice ili bilo šta što poželite. Možete napraviti čak i bazen, vrlo jednostavno – „sazidajte“ ga od kamenčića vešto oblikovanih i složenih na zemlji.
Ovo je magičan projekat za celu porodicu, podrazumeva ljubav i veštinu uloženu u gajenje biljaka, a može biti idealan poklon za nekog posebno dragog. Najimpresivniji momenat je pogled na svoje malo remek delo, preslikani predeo iz prirode.
Foto: minigardener.com / townandcountry.com / twomenandalittlefarm.blogspot.com
Tagovi: