Inicijalna ideja o igrački kao projektu rodila se nakon što je autor shvatio da je sve manje modularnih igračaka koje njegovo dete može da iskoristi na istinski kreativan način. U nedostatku postojećih, odlučio je da osmisli potpuno novu, i tako je rođen "TriX".
Igračka je osmišljena tako da detetu pruži mogućnost učenja i sticanja različitih veština kroz istraživanje, da omogući kreativno i nesputano izražavanje i doprinese socijalizaciji. Koncept ove igračke je izvor skoro neograničene kreativnosti, a inspirisan je prirodnim modelima rasta i univerzalno razumljivim načinima komunikacije.
Osnova konstrukcije potiče od trodimenzionalne mreže sastavljene od četiri ose. Korišćenjem principa grananja, građenje trodimenzionalnih oblika je moguće u bilo kom odabranom smeru, a jednostavni i univerzalno primenjivi elementi omogućavaju različite vrste izražavanja.
Igračka je namenjena deci starijoj od četiri godine i njen cilj je da doprinese razvoju prostornog razmišljanja i motoričkih veština deteta. Može se koristiti za učenje postojećih oblika i struktura, ali i za kreiranje karakternih životinja, novih duhovitih likova ili izmišljenih čudovišta. Mali broj delova ne ograničava, naprotiv – osmišljen je da podstakne kreativnost upotrebe.
Dete takođe dobija priliku da nauči i izrazi različite emocije koristeći smešne i dvosmislene simbole na elementima, koji u zavisnosti od orijentacije mogu nositi različitu konotaciju. Kada se igračka koristi u grupi, dete dobija mogućnost da na duhovit način stekne ili razvije društvene veštine.
Koncept je dizajniran oko šest različitih elemenata: dve vrste čvorova, dva tipa nastavaka, zatim spojeva i kapica različitih boja koje daju karakter svakoj kreaciji. Elemente je moguće rotirati oko ose, čime se povećava broj pravaca u kome se oblici mogu nastaviti.
Kombinovanjem delova na različite načine i korišćenjem dvosmislenih grafičkih simbola moguće je stvoriti beskonačan niz zanimljivih likova.
Zagorac je za "TriX" koncept nedavno nagrađen takođe prestižnom A'Design nagradom u Italiji, a rešenje je izlagano u zemlji i inostranstvu. Ceo projekat je započet u okviru doktorskih studija na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu pod mentorstvom doc. Tijane Sekulić i red. prof. Dušana Nešića.
Tagovi: